Historie

Výroba porcelánu v Čechách má již velmi dlouhou tradici. Obzvláště v severozápadních Čechách z důvodu dobrých surovinových podmínek docházelo k bouřlivému vývoji v této oblasti a vznikala celá řada závodů. S rozvojem průmyslu a elektrifikace rostla i potřeba technického a elektrotechnického porcelánu a keramiky, jehož výroba se začala rozvíjet nejdříve v rámci výroby užitkového porcelánu a umělecké keramiky a později i samostatně.

Důležitá data z historie EPL

1880 - zahájena výroba porcelánu v Merklíně. Byl zde vyráběn především užitkový porcelán.

1880 - vznikla v Lounech firma Bernard Berman se zaměřením na výrobu technické a elektrotechnické keramiky.

1913 - v Merklíně zavedena výroba izolátorů nízkého napětí.

1950 - zahájen provoz nového výrobního komplexu v Lounech, zaměřeném na produkci izolátorů pro rozvody nízkého a vysokého napětí.

1958 - došlo ke sloučení šesti závodů na výrobu keramiky v Čechách: v Lounech, Merklíně, Bohosudově, Klenčí, Desné, Žacléři a jednoho slovenského závodu v Čabu. Sdružení bylo pod názvem Elektroporcelán Louny zařazeno do koncernu Závodů silnoproudé elektrotechniky Praha. Soustředila se zde veškerá výroba elektrotechnické a technické keramiky v Československu, značnou měrou zaměřená také na vývoz do zahraničí.

1967 - zahájení výroby speciálních produktů z oxidové keramiky.

1991 - byla zahájena privatizace sdružení podniků. V několikaletém privatizačním procesu se oddělily podniky v Bohosudově, Klenčí, Desné, Žacléři a Čabu.

1994 - byla vytvořena dnešní akciová společnost s původním názvem Elektroporcelán Louny a.s. spojující závody Louny a Merklín. Společnost ihned začala silně orientovat na export a brzy vyvážela do rozvinutých zemích téměř polovinu produkce.

1996 - byla ohodnocena kvalita vyráběných výrobků certifikátem kvality dle ISO 9001.

2002 - byla znovu ohodnocena kvalita vyráběných výrobků certifikátem kvality dle EN ISO 9001:2000.

2004 - vývoj nové hmoty C130.

2006 - vznik divize Trading.

2008 - byla znovu ohodnocena kvalita vyráběných výrobků, certifikátem kvality dle EN ISO 9001:2000, byl získán certifikát EN ISO 14001:2004, byl získán certifikát BS OHSAS 18001:2007.

2009 - založení dceřinné společnosti EPL GROUP EU s.r.o., zahájena výroba kompozitních izolátorů.

2012 - EPL spustilo izolátorový e-shop pod hlavičkou www.worldofinsulators.com.

Dnes jsme významným evropským výrobcem keramických izolátorů a technické keramiky. Úrovní našich produktů se prosazujeme na náročných trzích Evropy, Austrálie i Severní Ameriky. Vyrábíme podle českých a zahraničních norem a jsme schopni dodávat i speciální produkty vyvinuté na základě potřeb zákazníků.

Aktuality

Zrušení pevných linek

Pro další informace navštivte sekci "kontakty".